Cookies de analiza a traficului  Accept | (oricand puteti renunta la acceptul dat) Detalii

(oricand puteti renunta la acceptul dat)

Porunca Iubirii
ACTUALITATEA religioasăNr. vizualizari: 1591

Știri externe - mai 2018 (EXT)

Tags: canonizare; Athos;
 
GRECIA: Doi Întâistătători vor proclama sfințenia Cuviosului Iacov Tsalikis în iunie

Mitropolia de Chalkida, Istiaia și Sporadele de Nord a anunțat prezența Patriarhului Ecumenic Bartolomeu și a Arhiepiscopului Ieronim al Atenei la proclamarea canonizării Cuviosului Iacov Tsalikis care va avea loc în Duminica tuturor sfinților în insula Evia. Cuviosul Iacov Tsalikis, un ieromonah contemporan înzestrat cu multe virtuți, despre care Sfântul Paisie Aghioritul spunea că deține „harismele Sfântului Nectarie”, a fost trecut în rândul sfinților de Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice în luna noiembrie 2017. Potrivit comunicatului Mitropoliei de Chalkida, manifestările dedicate proclamării canonizării Sfântului Iacov vor avea loc la Mănăstirea Sfântul David din insula Evia în perioada 2-3 iunie 2018. Primirea la Mănăstire a Patriarhului Ecumenic și a Arhiepiscopului Atenei va avea loc sâmbătă, 2 iunie, la ora 18.15. Va urma vecernia mare în biserica centrală a mănăstirii în timpul căreia va fi citat actul sinodal de proclamare a canonizării Cuviosului Iacov, fost stareț al Mănăstirii Sf. David. Duminică, 3 iunie, cei doi Întâistătători ortodocși vor oficia Sfânta Liturghie la biserica mănăstirii. - Basilica

GRECIA: Peste 30.000 de credincioși au mers la Nea Makri de ziua Sfântului Efrem

Potrivit surselor din presa grecească, peste 30.000 de credincioși au participat la manifestările religioase de la Mănăstirea Nea Makri cu ocazia sărbătorii Sfântului Cuvios Mucenic Efrem cel Nou, făcătorul de minuni. La hramul mănăstirii din data de 5 mai a participat un grup de 100 de credincioși români veniți în pelerinaj prin intermediul Agenției Basilica Travel a Patriarhiei Române. În omilia sa, Mitropolitul Hrisostom de Messinia a făcut referire la modul în care Cuviosul Efrem a devenit adevărat prieten al lui Hristos. „Sfinții se încred în Dumnezeu și îi oferă totul. Această dispoziție de jertfă și ofrandă a fost evidentă încă de la primii pași din viața Sfântului pe care îl cinstim”, a spus la liturghia de sâmbătă Mitropolitul Messiniei. „Biserica este modul și locul în care omul poate să găsească autenticitatea etosului său și modul drept și corect de viețuire”, a adăugat Mitropolitul Hrisostom. Sfântul Efrem cel Nou a fost trecut în calendarul Bisericii Ortodoxe Române în luna mai 2014, la trei ani după ce Patriarhia Ecumenică a Constantinopolului a aprobat propunerea de canonizare a Noului Mucenic Efrem din Nea Makri venită din partea Bisericii Greciei. - Basilica 

ATHOS: Patriarhul Alexandriei a sfințit o biserică în cinstea Sfântului Evanghelist Marcu

Patriarhul Teodor al Alexandriei a sfințit marți o nouă biserică la mănăstirea Sfântul Pavel din Muntele Athos. Aflat în vizită irenică pentru o perioadă de trei zile, Preafericitul Părinte Teodor a oficiat slujba de sfințire a unei biserici închinate Sfântului Apostol și Evanghelist Marcu, întemeietorul Bisericii Ortodoxe Alexandrine. Noua biserică în cinstea Sfântului Apostol și Evanghelist Marcu de la Mănăstirea Sfântul Pavel din Muntele Athos. În omilia sa, Patriarhul Teodor a afirmat că această biserică va reprezenta „simbolul care leagă Patriarhia Alexandriei de Mănăstirea stavropighială Sfântul Pavel din Sfântul Munte”. De asemenea, biserica „va fi o pomenire veșnică a Patriarhului Petros și a tuturor celor care și-au pierdut viața împreună cu el în marea care îmbrățișează Grădina Maicii Domnului”. În semn de recunoștință pentru Mănăstirea Sfântul Pavel, Patriarhul Alexandriei i-a oferit starețului Partenie mitra pe care a purtat-o Patriarhul Petros în ziua întronizării (1997).

ATHOS: Starețul Mănăstirii Vatoped, scrisoare contra legalizării avortului în Cipru

Arhimandritul Efrem, starețul Mănăstirii Vatoped din Athos, a trimis o scrisoare Parlamentului Cipriot, îndemnând guvernul sa nu legalizeze avortul în țară. În prezent, avortul este ilegal în Cipru, dar acum se afla în discuție o decizie de schimbare a legii, după ce Parlamentul European i-a avertizat pe reprezentanții guvernului cipriot ca interzicerea avortului este considerată o încălcare a drepturilor femeii, în Uniunea Europeană. Biserica Ortodoxă nu susține această poziție, pentru că ființa umană trăiește, după chipul lui Dumnezeu, din momentul concepției sale. Reprezentanții clerului cipriot au chestionat guvernul în legătură cu acest lucru, subliniind că intențiile acestuia sunt păcătoase. "A priva copilul nenăscut, de dreptul său la viață, este una dintre cele mai sălbatice crime pe care o poate înfăptui o mamă", scrie egumenul Efrem. De asemenea, el a menționat că decizia Parlamentului Cipriot ar putea provoca probleme naționale și demografice, ducând la declinul poporului cipriot grec. Egumenul atonit a cerut guvernului cipriot să revizuiască proiectul de lege. – LONEWS 

SERBIA: Biserica Serbiei a canonizat trei martiri

Trei martiri au fost introduşi în calendarul Bisericii Ortodoxe a Serbiei: Grigorije de Peć, Vasilije de Peć şi Bosiljka Rajičić. Hotârârea canonizării a fost adoptată de Sfântul Sinod în şedinţa desfăşurată între 28 aprilie-10 mai, informează Orthochristian.com. Sfântul Grigorije de Peć a fost un monah din cadrul obştii mănăstirii Patriarhiei de Pec. El a fost martirizat după ce a refuzat să se convertească la islam. Pe locul martirajului său a fost construită o biserică, care apoi a fost demolată de autorităţile atee. Sfintele sale moaşte au fost descoperite în timpul demolării lăcaşului de cult. Va fi prăznuit în 22 ianuarie/7 februarie. Sfântul Vasilije de Peć a trăit în secolul 17 şi a fost brutar în oraşul Peć. A intervenit pentru eliberarea fiicei sale răpite şi forţată să se convertească la islam. A trecut la cele veşnice în urma bătăilor suferite, pe locul martirajului său fiind construit un locaş de cult. Biserica a fost distrusă în 1999. Va fi sărbăorit în fiecare an în data de 29 aprilie/12 mai. Sfânta Bosiljka Rajičić avea 17 ani când a fost răpită şi forţată să adopte islamul. Pentru că a refuzat să se lepede de credinţa sa a fost ucisă, iar rudelor le-a fost interzisă înmormântarea tinerei. Va avea ca zi de prăznuire 13/26 octombrie. - Basilica

UCRAINA: Zece dintre episcopi ar putea susține autocefalia, a declarat Mitropolitul Sofronie (Biserica Ortodoxă Ucraineană canonică)

Cel mult 10 episcopi ai Bisericii Ortodoxe Ucrainene (Patriarhia Moscovei) din totalul de 80, ar putea susține apelul către Patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului, privind acordarea autocefaliei Bisericii Ucrainene. Declarația aparține Mitropolitului Sofronie (Dimitriuc) de Cherkasy și Kaniv, din Biserica Ortodoxa Ucraineana (Patriarhia Moscovei), fiind făcută în cadrul unui interviu acordat "Glavkom". "Am semnat cu numele, pentru a confirma dorința mea de a crea o astfel de Biserică, ceea ce înseamnă că nu mă opun, că vreau ca Biserica noastră să fie independentă", a spus ierarhul. Potrivit acestuia, Mitropolitul Visarion (Stretovici) de Ovruch și Korosten a semnat, de asemenea. 

Mitropolitul Sofronie crede ca Președintele Poroșenko a acționat în mod abuziv, atunci când s-a adresat Patriarhului Bartolomeu pentru a vorbi despre un tomos, fără a-i consulta pe ierarhii Bisericii Ortodoxe Ucrainene (Patriarhia Moscovei) care sprijină autocefalia. "Întotdeauna am avut o poziție neschimbătoare, privind faptul că avem ne  voie ca Biserica să nu depindă de nimeni.Si, dacă ne uităm la istoria noastră, Biserica noastră a fost subordonată altora ca urmare a schimbărilor politice. Vreau să vorbesc despre acțiunile rele ale Președintelui, analfabetismul politic și reticența sa de a crea o Biserică autocefală împreună cu episcopii noștri care depind de Patriarhia Moscovei ...", a mai spus Episcopul Sofronie. "El ia deciziile numai din punctul său de vedere, și noi de ce mai suntem aici (în special, ierarhii Bisericii Ucrainene care depind de Patriarhia Moscovei)? În Biserica noastră există mai mult de 80 de episcopi. Nu ni s-a cerut sfatul, nu ni s-a propus nimic. Este o greșeală extrem de gravă, o abordare incorectă politic a acestei probleme... Dacă Președintele dorește să facă acest lucru, atunci el nu ar trebui să se mulțumească să facă declarații zgomotoase, ci să ii adune pe toți episcopii, să ia seama și să-i întrebe "Cum vreti voi să faceti asta?". Ar fi un act just, o formulare corectă a întrebării", a spus Mitropolitul, care are propria sa viziune asupra modului în care Patriarhul Bartolomeu ar trebui să acționeze în această situație. “Patriarhul Bartolomeu ar trebui să anuleze actul trimis Moscovei. Este esențial ca Patriarhul Ecumenic, la o reuniune a Sinodului, sa declare că o astfel de decizie trebuie recunoscută ca fiind contrară regulilor..." - Lonews

SPANIA: A fost aprobat un sinaxar al sfinților ortodocși din Peninsula Iberică

În timpul ședinței de lucru de săptămâna trecută a Adunării Episcopilor Ortodocși canonici din Spania și Portugalia a fost aprobat un sinaxar ce cuprinde sfinții ortodocși care au trăit în Peninsula Iberică în primul mileniu creștin. În urma consultărilor, ierarhii ortodocși din Spania și Portugalia au convenit asupra stabilirii unei date comune de sărbătorire a sfinților ortodocși iberici în duminica dinaintea Zilei Naționale a Spaniei, care este marcată anual în 12 octombrie. Sfânta Liturghie și proclamarea Soborului Sfinților Ortodocși din Peninsula Iberică vor fi conduse de Înaltpreasfințitul Părinte Iosif, Mitropolitul Ortodox Român al Europei Occidentale și Meridionale. În cadrul aceleiași ședințe, episcopii au definitivat textul în limba spaniolă a Liturghiei Sfântului Ioan Gură de Aur pentru folosirea lui generală de către credincioșii jurisdicțiilor canonice reprezentate în Spania. La finalul sesiunii de lucru, ierarhii ortodocși din Spania și Portugalia au vizitat șantierul catedralei ortodoxe române din Madrid. – Basilica

TURCIA: Patriarhul Ecumenic a fost internat la un spital din Constantinopol

Sanctitatea Sa Patriarhul Ecumenic Bartolomeu a fost internat la Spitalul American din Constantinopol după ce a simțit amețeli intense, posibil vertij. Ca măsură de precauție, Patriarhul Bartolomeu a rămas în spital până luni, 7 mai, fiind externat după ce i s-au făcut mai multe investigații. Potrivit Ethnikos Kirikas, medicii au spus că starea de sănătate a Patriarhului Ecumenic nu este în pericol însă are nevoie de odihnă. Ca urmare a acestui episod, Patriarhul Ecumenic Bartolomeu și-a anulat întâlnirea cu Patriarhul Alexandriei care urma să aibă loc în Smirna, în perioada 6-8 mai. – Basilica

TURCIA: Patriarhul Ecumenic s-a întâlnit cu Patriarhul Teodor al Alexandriei

La încheierea vizitei de patru zile în Ionia, Patriarhul Teodor al Alenxandriei s-a întâlnit miercuri cu Sanctitatea Sa Patriarhul Ecumenic Bartolomeu la reședința sa patriarhală din Istanbul. Potrivit unui comunicat al Patriarhiei Ecumenice, cei doi Întâistătători ortodocși au purtat „lungi discuții pe teme de interes interortodox și interbesericesc”. La întâlnire au fost prezenți Mitropolitul Teolipt de Iconiu, Mitropolitul Gheorghe de Guineea și Arhim. Ioachim Billis, secretarul șef al Sfântului Sinod al Patriarhiei Ecumenice. Cei doi patriarhi urmau să coliturghisească la mormântul Sfântului Apostol Ioan chiar de ziua de pomenire a sfântului, însă Patriarhul Ecumenic Bartolomeu nu a mai putut participa din motive de sănătate.

ESTONIA: Guvernul alocă 180 000 € pentru restaurarea celei mai vechi biserici de lemn

Autoritățile din Tallin au alocat 180.000 de euro pentru restaurarea bisericii din capitala Estoniei, potrivit RIA-Novosti citat de Orthochristian. Biserica cu hramul Naşterea Maicii Domnului a fost construită în 1721, prima din Tallin după ce Estonia a fost anexată Imperiului Rus. Este cea mai veche biserică de lemn din țară, unde Patriarhul Alexei al II-lea a slujit ca preot paroh timp de șaisprezece ani, la mijlocul secolului trecut. Acordul privind alocarea fondurilor a fost semnat de preotul paroh Victor Melnik și președintele Consiliului municipal din Tallinn, Mihail Kilvart. Conform planului, lucrările de restaurare a Bisericii Kazan, după cum este supranumită, vor fi finalizate până în 2021. „Biserica Kazan este de mare valoare și importanță, nu doar pentru comunitatea ortodoxă, ci, în general, are o semnificaţie incontestabilă pentru istoria și cultura din Tallin. Biserica Nașterii Preasfintei Fecioare, care va împlini 300 de ani peste trei ani, este cel mai vechi lăcaş de cult de lemn din Tallinn", a declarat pr. Paroh Mihail Kilvart. – Basilica

ISRAEL: Coloniștii evrei fac legea la Ierusalim

Creștinii și bisericile lor, ținta actelor de vandalism și a profanărilor. Liderii bisericilor creștine apără nevoia unei prezențe creștine în Orașul Vechi din Ierusalim, în contextul în care, așa cum presa a relatat, au crescut actele de vandalism, abuzurile verbale și achiziționarea , în mod agresiv, a unor bunuri, de către coloniștii evrei, informează site-ul catholicnewsagency.com. „Astăzi, biserica se confruntă cu cea mai gravă amenințare din partea unor grupări de coloniști. Coloniștii sunt persistenți în încercarea lor de a eroda prezența comunității creștine în Ierusalim”, a declarat Patriarhul Ortodox Grec de la Ierusalim, Teofil al- III-lea, într-un interviu acordat ziarul The Guardian. „Aceste grupuri radicale de coloniști sunt foarte bine organizate. În ultimii ani, am fost martori la profanarea și vandalizarea unui număr fără precedent de biserici și locuri sfinte. Am primit tot mai multe plângeri din partea preoților și credincioșilor locali care au fost atacați și agresați”, a spus înaltul ierarh. Instituțiile catolice și credincioși catolici au fost, de asemenea, ținta unor astfel de atacuri, a declarat și preotul catolic din Ierusalim, părintele David Neuhaus, afiliat al Institutului Pontifical Biblic. – Activenews 

ANGLIA: O companie de salubrizare din Londra a descoperit o posibilă relicvă a Sfântului Clement Romanul

O companie de salubrizare din Londra a avut surprinderea să descopere un relicvariu conținând un fragment din osemintele Sfântului Clement, Episcopul Romei, care a trăit în primul secol după Hristos. Compania, care a postat un anunț pe site-ul oficial în data de 25 aprilie, confirmă faptul că relicvariul a fost colectat odată cu deșeurile din centrul Londrei. „Vă puteți imagina care ne-a fost uimirea atunci când am conștientizat că echipele noastre de salubrizare au găsit oseminte care aparțin unui papă. Nu este ceva ce te aștepți să vezi”, a spus James Rubin, proprietarul companiei Enviro Waste, potrivit unei declarații publicate pe site-ul companiei. „Știm că este un obiect important de istorie și suntem dornici să îi găsim locul cel mai potrivit pentru a fi păstrat”, a spus Rubin, solicitând sugestii din partea publicului printr-un formular online. Fragmentul de os este păstrat într-un mic relicvariu sigilat cu ceară și include o inscripție în limba latină: „din osemintele Sfântului Clement, papă și martir”. Sfântul Sfințit Mucenic Clement, Episcopul Romei, a trăit în secolul I și este unul dintre părinții Bisericii considerați apostolici. - Basilica 

VATICAN: La prima întâlnire oficială, Mitropolitul Rastislav a vorbit cu Papa Francisc despre persecuția creștinilor

Mitropolitul Rastislav al Cehiei şi Slovaciei s-a întâlnit vineri cu Papa Francisc la Vatican unde au discutat despre persecuţiile contemporane îndreptate asupra creştinilor şi despre provocările lumii actuale. Aceasta a fost prima întâlnire dintre cei doi lideri religioşi. Conducătorul Bisericii Ortodoxe a Cehiei şi Slovaciei a comparat catolicii şi ortodocşii cu ucenicii Mântuitorului care mergeau înspre Emaus şi a evidenţiat că deşi nu pot frânge împreună pâinea, totuşi sunt „ucenici care călătoresc împreună”. Papa Francisc a făcut referire la martirii primelor secole, la persecuţia ateistă sovietică şi a subliniat că suferinţele multor creştini persecutaţi astăzi pentru Evanghelie reprezintă un apel urgent care ne cheamă la o unitate mai mare. Papa Francisc a reamintit moștenirea lăsată de Sfinţii Chiril şi Metodie, pe care Papa Ioan Paul al II-lea i-a proclamat drept patroni spirituali ai Europei în cinstea misiunii lor de evanghelizare. Conducătorul Bisericii Romano Catolice a reamintit faptul că aceşti doi mari sfinţi au adus moaştele Sfântului Clement la Roma şi i le-au încredinţat papei Adrian al II-lea. „Gestul lor ne reaminteşte că noi creştinii am moştenit un imens patrimoniu comun de sfinţenie”, a subliniat Papa Francisc. Ei rămân pentru noi astăzi un model de evanghelizare, a spus Papa, indicând că trebuie să avem în vedere noi modalităţi de a traduce mesajul evanghelic pentru omul contemporan. - Basilica

 

Linkuri la știri:

Ambasadorul României la Chișinău, decorat de ÎPS Petru - Basilica

Fractura Occidentului, separarea Americii de Europa - Contributors

Dodon folosește mesajele Bisericii pentru a face politică - Timpul.md 

Discurs la dechiderea Ambasadei SUA la Ierusalim - Agerpres 

Imagini cu procesiunea dedicată pomenirii Sfântului Ioan Rusul în Insula Evvia - Basilica

 

17-05-2018
Citeste si:


Adaugati un comentariu:
Nume
Email
(nu va fi afisat)
Comentariu
Comentariile in afara subiectului si cele necuviincioase vor fi sterse
Antispam:
Scrieti, va rog, prenumele lui Eminescu