Cookies de analiza a traficului sunt inactive, dar pot fi activate prin click pe Accept | Detalii

(oricand puteti renunta la acceptul dat)

Porunca Iubirii
Evenimente, Apeluri, PromoțiiNr. vizualizari: 1830

Conferințe duhovnicești la Biserica Șerban Vodă din București

Tags: ;
 

 

  • Conferința „Problema transcendenței și imanenţei dumnezeiești la Sfintii Dionisie Areopagitul, Maxim Mărturisitorul și Grigorie Palama” - 4 martie 2018 
  • 25.02/ „Icoana ortodoxă – de la imagine la chipul slavei divine”

Vă așteptăm duminica – 25.02.2018, ora 18:00 la o nouă conferință la Biserica Șerban Vodă.

Invitat este Pr. Conf. Univ. Dr. Gheorghe Holbea din Bucuresti.

Tema conferinței: „Icoana ortodoxa – de la imagine la chipul slavei divine”

25.02/ „Icoana ortodoxă – de la imagine la chipul slavei divine” – Parohia Șerban Voda

 

Câteva precizări suplimentare

Aceste evenimente/manifestări spiritual - duhovnicești, organizate de catre Parohia "Serban Vodă" din București, au drept motiv și scop catehizarea credincioșilor în diferite subiecte/teme spiritual - religioase, fapt realizat de către invitații/participanții la aceste seri duhovnicești, invitați de cea mai înaltă calitate umană, morală, culturală, intelectuală și, mai ales, teologică!

Altfel spus, aceste întâlniri/seri duhovnicești - catehetice au un rol, un rost și un scop, pastoral - misionar si apologetic - spiritual!

Momentan, ele sunt organizate în biserica parohială, pana in clipa amenajării/finalizării unui spațiu adecvat în cadrul Așezământului Social - Misionar - Parohial "Sfinții Martiri Brâncoveni", situat în curtea Parohiei/Bisericii "Șerban Vodă" din București!

Totodată, pagina web, precum și Foaia Parohială a Bisericii noastre, au același rol, fiind pagini interactive, accesibile și bogate, într-un conținut religios - duhovnicesc de cea mai bună calitate, realizate de persoane avizate, competente, loiale și devotate Bisericii noastre!

De asemenea, toate activitățile Bisericii/Parohiei "Șerban Vodă" din București, se organizează și se desfășoară în deplin acord cu învățătura și cu sfintele canoane și rânduieli ale Bisericii, în duhul Tradiției, a bunei rânduieli și cuviințe, cu sfântă și sfințită binecuvântare!

Post binecuvântat, cu roade duhovnicești bogate!

Stelian Gomboș

 

 

 

 

 

 

 

05-03-2018


Adaugati un comentariu:
Nume
Email
(nu va fi afisat)
Comentariu
Comentariile in afara subiectului si cele necuviincioase vor fi sterse
Antispam:
Scrieti, va rog, prenumele lui Eminescu