Cookies de analiza a traficului  Accept | (oricand puteti renunta la acceptul dat) Detalii

(oricand puteti renunta la acceptul dat)

Porunca Iubirii
Evenimente. Apeluri. PetitiiNr. vizualizari: 2224

Donaţi 2% din impozit pentru activităţi misionare

Tags: 2%; impozite; misionarism; porunca iubirii;

 

Click aici pentru a descărca formularul 230

      Dragi credincioşi,

   Mulţumim tuturor celor care şi în anii trecuţi au făcut efortul de a trimite formularul 230 si/sau 200 asociaţiei noastre. Banii primiţi sunt de un real folos şi sunt folosiţi: 

  • pentru realizarea revistei online Porunca Iubirii (www.poruncaiubirii.agaton.ro) - distribuită gratuit abonaţilor
  • pentru a dona reviste si carti ortodoxe unor persoane nevoiase sau cu inclinatii religioase.
  • în limita stocului disponibil, profesorii pot primi (la cerere) pe adresa şcolii/liceului minim 5 cărţi şi 5 reviste (pentru premii sau donaţii acordate elevilor). Asteptam de la profesori cererile de sponsorizare specificand numarul de reviste/cărţi necesare pentru premii/donaţii.

      Dacă obţineţi venituri numai din salarii si doriti să sprijiniti asociaţia noastră în propovăduirea învăţăturii de credinţă ortodoxe, o puteţi face prin completarea până la 25 mai a formularului 230 (“Cerere privind destinatia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual”)*.

    Formularul ataşat are datele despre noi completate. Completati numai prima rubrică (I. Date de identificare a contribuabilului) şi semnaţi (Semnătură contribuabil). Suma nu se completează (organul fiscal va calcula 2% din impozit si va vira suma în contul asociatiei noastre);

     Formularul se depune la registratura organului fiscal din localitatea in care locuiti sau îl puteţi trimite la noi, prin email (contact@agaton.ro), sau în plic (pe adresa: Asociatia ORTOPRAXIA, OP 1  CP 10 cod 505200 Fagaras, jud. Brasov).

        Persoanele care au obtinut venituri din mai multe surse (activităti independente, proprietate intelectuală, cedarea folosinţei bunurilor etc.) trebuie să completeze formularul 200 („Declaratie specială privind veniturile realizate”)*. Şi acest formular are datele despre noi gata completate (la pag. 2) şi se trimite sau depune la fel ca formularul 230.

                                                                              Doamne ajuta!

Presedinte Asociatia ORTOPRAXIA
Ioan Cismileanu

 * Adresele sediilor teritoriale ale Administratiilor Finantelor Publice: clic pe linkul https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/structura_anaf/afisare_sediu_unitate_fiscala/ (in partea de jos a paginii afisate)

24-01-2015
Citeste si:


Adaugati un comentariu:
Nume
Email
(nu va fi afisat)
Comentariu
Comentariile in afara subiectului si cele necuviincioase vor fi sterse
Antispam:
Scrieti, va rog, prenumele lui Eminescu