(oricand puteti renunta la acceptul dat)

Porunca Iubirii
Evenimente. Apeluri. PetitiiNr. vizualizari: 3803

Donaţi 2% din impozit pentru activităţi misionare

Tags: donaţii; 2%; misionarism;

 

Click aici pentru a descărca formularul 230

  Dragi credincioşi,

Mulţumim tuturor celor care şi în anii trecuţi au făcut efortul de a trimite formularul 230 sau 200 asociaţiei noastre. Banii primiţi sunt de un real folos fiind  folosiţi pentru: 

- realizarea revistei online Porunca Iubirii (www.poruncaiubirii.agaton.ro) - distribuită gratuit abonaţilor

- donaţii de reviste si carti ortodoxe unor persoane nevoiase sau cu inclinatii religioase. Fiecare profesor poate primi (la cerere) pe adresa şcolii/liceului minim 5 cărţi şi 5 reviste (pentru premii sau donaţii acordate elevilor). Asteptam de la profesori cererile de donaţie/sponsorizare (insotite eventual de formularul 230) specificand numarul de reviste/cărţi necesare pentru premii/donaţii.

      Dacă obţineţi venituri numai din salarii si doriti să sprijiniti asociaţia noastră în propovăduirea învăţăturii de credinţă ortodoxe, o puteţi face prin completarea până la 25 mai a formularului 230 (“Cerere privind destinatia sumei reprezentând până la 2% din impozitul anual”)*.

    Formularul ataşat are datele despre noi completate. Completati numai prima rubrică (I. Date de identificare a contribuabilului) şi semnaţi (Semnătură contribuabil). Suma nu se completează (organul fiscal va calcula 2% din impozit si va vira suma în contul asociatiei noastre);

       Formularul îl puteţi trimite la noi, prin email (contact@agaton.ro), sau în plic (pe adresa: Asociatia Pentru Isihasm, OP 1  CP 10 cod 505200 Fagaras, jud. Brasov) sau îl puteţi depune la registratura organului fiscal din localitatea in care locuiti.

        Persoanele care au obtinut venituri (şi) din alte surse decât salariile (activităti independente, proprietate intelectuală, cedarea folosinţei bunurilor etc.) trebuie să completeze formularul 200 („Declaratie specială privind veniturile realizate”)*. Şi acest formular are datele despre noi gata completate (la pag. 2) şi se trimite sau depune la fel ca formularul 230.

                                                                              Doamne ajuta!

Presedinte API-Fagaras
Ioan Cismileanu

 * Adresele sediilor teritoriale ale Administratiilor Finantelor Publice: clic pe linkul http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/telefoane_judete/Regiuni.htm

10-02-2014
Citeste si:


Adaugati un comentariu:
Nume
Email
(nu va fi afisat)
Comentariu
Comentariile in afara subiectului si cele necuviincioase vor fi sterse
Antispam:
Scrieti, va rog, prenumele lui Eminescu


CARTI/produse despre:
Donaţii, 2%, Misionarism,