Cookies de analiza a traficului  Accept | (oricand puteti renunta la acceptul dat) Detalii

(oricand puteti renunta la acceptul dat)

Porunca Iubirii
Evenimente. Apeluri. PetitiiNr. vizualizari: 1291

Despre mărturisitorii întemniţaţi şi fenomenul reeducării de la Piteşti, din perioada totalitară (13 martie 2017)

Tags: ;

Invitatie: Eveniment spiritual, comemorativ si omagial

Din seria: „Pro Memoria – Anul comemorativ Justinian Patriarhul si al aparatorilor Ortodoxiei in timpul comunismului”

Locul: Biserica "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" - Titan - Str. Jean Steriadi nr. 19/A, sector 3, Bucuresti
Data: Luni - 13 Martie 2017
Ora: 19,00
Subiectul/tema: "Despre marturisitorii intemnitati si fenomenul reeducarii de la Pitesti, din perioada totalitara"

Invitat: Domnul Alin Muresan - Director General la Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc (IICMER) si Presedinte al Centrului de Studii in Istorie Contemporana - Bucuresti 

Organizator si Moderator: Stelian Gombos
Gazda si Amfitrion: Parohia "Sf. Cuv. Antonie cel Mare" - Titan - Bucuresti
Intrarea: Libera
Prezenta, participarea si implicarea: bine venite, folositoare si ziditoare oricarei persoane
Va asteptam, cu multa bucurie si aleasa pretuire!...
Dumnezeu sa ne ajute, tuturor, in continuare, in tot lucrul cel bun! Amin!...
Post usor si binecuvantat, in continuare!...
Cu deosebita consideratie, in numele Comitetului Parohial Organizatoric, Stelian Gombos.
 
 
       In cadrul programului nostru parohial, spiritual - comemorativ din cuprinsul acestui an - 2017, dedicat Patriarhului Justinian si aparatorilor Ortodoxiei in timpul comunismului, cu ajutorul lui Dumnezeu, cu binecuvantarea Parintelui nostru Paroh si cu aprobarea Conducerii Penitenciarului Jilava, din judetul Ilfov, vom organiza, in cadrul si la nivelul comunitatii noastre parohiale, o vizita la Memorialul - Fortul 13 Jilava, in ziua de sambata - 18.03.2017, orele 12,00, cu scopul de a-i cinsti, si in acest mod, pe toti slujitorii, propovaduitorii si marturisitorii Ortodoxiei din si in timpul comunismului!...
       Deplasarea la fata locului se va realiza de la biserica noastra, undeva, in jurul orei 11,00, urmand ca acolo sa vizitam locurile de detentie, celularul si locurile de tortura ale intemnitatilor din perioada totalitara si, totodata, am obtinut incuviintarea de a oficia acolo, la capela/bisericuta Penitenciarului, o slujba de pomenire/de parastas pentru toti acesti luptatori si aparatori, vrednici si autentici!...
       Pe toata durata vizitei vom fi insotiti/asistati de ghizi si persoane angajate, calificate, din cadrul institutiei!...
Potrivit normelor, regulilor si procedurilor interne, specifice, suntem obligati ca, pana la data de 14.03.2017, sa inaintam conducerii Penitenciarului Jilava, un tabel nominal cu toti doritorii/vizitatorii sau participantii la aceasta manifestare, care sa cuprinda: numele, prenumele, ocupatia, adresa de domiciliu, seria si numarul Cartii de Identitate (C.I.), tabel ce trebuie sa fie semnat/asumat, datat si stampilat de catre Parintele nostru Paroh Nicolae Gavrila!...
       Prin urmare, toti cei interesati, trebuie sa ne adresam conducerii Oficiului nostru Parohial, personal Doamnei Mirela Kirkpantur sau lui Dragos Tuinea, iar acolo sa avem asupra noastra Cartea de Identitate (C.I.), de asemenea, noi vom duce acolo cele necesare savarsirii Slujbei de Pomenire a Parastasului!...
       Dumnezeu sa ne ajute, tuturor, in continuare, in tot lucrul cel bun! Amin!...
       Post rodnic si binecuvantat, in continuare!...
       Cu deosebita consideratie, in numele Comitetului Parohial Organizatoric, Stelian Gombos.
11-03-2017


Adaugati un comentariu:
Nume
Email
(nu va fi afisat)
Comentariu
Comentariile in afara subiectului si cele necuviincioase vor fi sterse
Antispam:
Scrieti, va rog, prenumele lui Eminescu